استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه

آیا برای بردن جهیزیه ام حتما باید دادخواست بدهم؟ داشتن سیاهه الزامی است یا اگر نداشته باشم مشکلی پیش نمی آید؟

این ها سوالی هایی هستن که اکثر خانم هایی که قصد دارند جهاز خود را از منزل مشترک خارج نمایند مطرح می کنند و غالبا این پاسخ را دریافت می کنند که بله باید دادخواست بدهید و لزوما باید سیاهه داشته باشید.

اما

جدای از صحت و سقم این نظر باید توجه داشت که علی رغم باور عموم که طرح دعوی استرداد جهیزیه را نوعی از طرح دعوی می دانند که در آن حکم به نفع زوجه صادر می شود و صرفا جهت سهولت امر در مواردی که زوج از استرداد جهیزیه امتناع می کند طرح این دعوی را ضروری می بینند باید گفت تقدیم این دادخواست لزوما منجر به صدور حکم به نفع زوجه نمی شود.

لذا

باید توجه داشت عنوان خواسته بسیار حائز اهمیت می باشد. چرا که در دعوی استرداد جهیزیه با دفاع مناسب از ناحیه زوج می توان منتظر صدور دادنامه ای بود که در آن دعوی خواهان از سوی مقام رسیدگی کننده پذیرفته نشده است. به عبارت دیگر حکم به عدم ثبوت دعوی یا بطلان دعوی و یا بی حقی خواهان صادر شده است.

برای مثال می توانید در نمونه دادنامه ای که برای شما عزیزان در ادامه مطلب قرارداده ایم ملاحظه بفرمایید علی رغم اینکه در مالکیت زوجه بر جهیزیه ایرادی وارد نیست، لیکن با استدلال هایی که وکیل دفتر وکالت آوای عدالت (وکیل حامد صبوری) به دادگاه ارائه نموده است دفاعیات وکیل مورد پذیرش واقع شده است و دعوی استرداد جهیزیه به رغم ارائه سیاهه از سوی زوجه پذیرفته نشده است.

بنابراین توجه داشته باشید جهت انتخاب عنوان خواسته از دانش حقوقی بهترین وکلای دادگستری استفاده و در راستای دفاع از حقوق خویش با وکلای حاذق مشورت نمایید.

نمونه دادنامه رد دعوی استرداد جهیزیه
حکم

شما عزیزان می توانید جهت اخذ مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید.

برای اطلاع بیشتر می توانید قانون حمایت خانواده را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

سلام برای مشاوره حقوقی در خدمت شما هستم.
Send via WhatsApp